Twoje dziecko ma płaskostopie? Nie panikuj! Tę przypadłość można cofnąć, by stopy uzyskały zdrowy kształt i nie przysparzały problemów w przyszłości. Dowiedz się, skąd się bierze płaskostopie u dziecka, oraz poznaj skuteczne ćwiczenia na płaskostopie u dzieci, które Twoja pociecha może wykonywać w domu.
Płaskostopie u dzieci – jakie są główne przyczyny powstawania?
Płaskostopie to problem, który dotyka wiele dzieci. Zanim jednak omówimy rozwiązania, warto poznać czynniki wpływające na rozwój płaskostopia. Znajomość przyczyn pozwoli unikać podobnych problemów w przyszłości, w myśl starej maksymy: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Skąd się zatem bierze platfus u dzieci?
Najczęstsze przyczyny płaskostopia u dzieci:
- brak ruchu – to częsty problem zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym; godziny spędzone w szkolnej ławce i przed telewizorem lub komputerem sprawiają, że mięśnie stóp nie mają okazji do naturalnych ćwiczeń, przez co ulegają osłabieniu; ponadto podczas długotrwałego siedzenia stopy są gorzej ukrwione, co również sprzyja powstawaniu platfusa;
- nadwaga – otyłość u dzieci przyczynia się do nadmiernego obciążenia stóp; mięśnie, więzadła oraz ścięgna zostają osłabione, co w konsekwencji prowadzi do obniżania się naturalnych łuków w stopach, a tym samym powstawania platfusa;
- urazy stopy lub kostki – przebyte urazy mogą zmienić biomechanikę stopy, co w konsekwencji może doprowadzić do wypłaszczania się stopy;
- źle dobrane obuwie – buty dla dziecka powinny charakteryzować się elastyczną podeszwą i dość szerokimi czubkami; ważny jest również odpowiednio dobrany rozmiar, zbyt ciasne buty sprzyjają płaskostopiu.
Rodzaje płaskostopia u dzieci
Warto pamiętać, że wszystkie płaskostopie u dzieci występuje fizjologicznie, wszystkie maluchy się z płaskimi stópkami. Mówimy wówczas o płaskostopiu fizjologicznym (wrodzonym), które wynika z budowy małych stópek. Do około 5. roku życia na stopach dzieci znajdują się tłuszczowe wyściółki, które pełnią funkcję amortyzatorów. Z biegiem czasu te tłuszczowe poduszeczki powinny naturalnie zaniknąć, a wraz z nimi zniknąć płaskostopie. Jeśli jednak tak się nie dzieje, może rozwinąć się płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.
Płaskostopie podłużne powstaje wówczas, gdy łuk przyśrodkowy biegnący wzdłuż stopy obniża się, co skutkuje wypłaszczeniem się stopy. W konsekwencji ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, co może prowadzić w przyszłości do przykrych następstw, takich jak ból stop, łydek, kolan, a nawet kręgosłupa.
Płaskostopie poprzeczne wiąże się z obniżeniem się łuku poprzecznego stopy. Stopa poszerza się i traci elastyczność. Zaniedbane płaskostopie poprzeczne u dzieci negatywnie wpłynie na stan stawów skokowych i kolanowych, a w przyszłości może doprowadzić do powstawania bolesnych halluksów.
Płaskostopie u dzieci – do jakiego wieku może się pojawić?
Płaskostopie może pojawić się w każdym wieku, nie tylko dziecięcym, ale również u dorosłych. Siedzący tryb życia, niewłaściwie dobrane buty (na wysokich obcasach lub z cieniutką, całkowicie płaską podeszwą, ze zwężanymi czubkami), nadwaga to czynniki, które mogą wpłynąć na obniżanie się łuków w stopach.
Z tego względu warto co jakiś czas kontrolować stopy swojego dziecka. Ich kondycja powinna wzbudzić zainteresowanie rodziców po 5. urodzinach swojej pociechy, kiedy to fizjologiczne płaskostopie u dzieci powinno zaniknąć. Jeśli tak się nie stało, należy zgłosić się na konsultacje do ortopedy, który może zalecić ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci.
W jaki sposób sprawdzać stopy własnego dziecka pod kątem płaskostopia? Poproś dziecko, by mokrymi stopami stanęło na kartce papieru. Stopa odbiła się niemal cała i nie ma charakterystycznego wcięcia? Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę internetową: „płaskostopie u dzieci ćwiczenia”, umów się na wizytę u specjalisty.
Co na płaskostopie u dziecka? Ćwiczenia i ruch!
Niepokoi Cię platfus u dziecka? Mamy dobrą wiadomość – młode ciało jest bardzo plastyczne, cały czas się rozwija, a więc łatwo poddaje się formowaniu. Wcześnie wykryte wady postawy u dzieci można skorygować, pod warunkiem, że nie zostaną one zbagatelizowane. Jeśli od razu po zauważeniu problemu, jakim jest płaskostopie u dziecka, wdrożysz środki zaradcze, jest duża szansa, że stopy Twojej pociechy odzyskają prawidłowy kształt.
Najszybciej jak to możliwe należy wprowadzić do codziennej rutyny ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci. Pamiętaj, że tylko dzięki regularnej, wytrwałej pracy Twoje dziecko osiągnie pożądane rezultaty. Warto zadbać o to, by ćwiczenia na platfusa kojarzyły się z dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.
Oprócz konkretnych ćwiczeń na płaskostopie u dzieci, które opiszemy poniżej, należy zadbać o to, by młody człowiek miał więcej ruchu na co dzień. Spacery, jazda na rowerze czy gry zespołowe to Twoi sprzymierzeńcy w walce o zdrowe stopy Twojego dziecka. Warto również rozważyć zapisanie dziecka na zajęcia sportowe dla dzieci. Regularne treningi pod okiem specjalistów pomogą zadbać o odpowiednią dawkę ruchu w gronie rówieśników.
Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci – jakie będą najlepsze?
Najlepszą odpowiedzią na pytanie: co na płaskostopie u dziecka? są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Zdrowa stopa opiera się na podłożu w trzech punktach: pięcie, głowie I kości śródstopia oraz głowie V kości śródstopia. Najlepsze ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci to takie, które wzmacniają mięśnie głębokie stopy, przystosowując stopę do opierania się wyłącznie na trzech wymienionych wyżej punktach.
Warto przy tym zaznaczyć, że nie muszą to być ćwiczenia skomplikowane. W dalszej części artykułu przekonasz się, że mogą one mieć formę świetnej zabawy.
Wiek dziecka a ćwiczenia na platfusa
Im wcześniej wykryte płaskostopie, tym większa szansa, że uda się przywrócić stopom poprawny kształt. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia na płaskostopie u dzieci nie muszą być wykonywane u maluchów poniżej 5. roku, ponieważ ich płaskie stopy wynikają z etapu rozwojowego i nie powinny być powodem do niepokoju.
Ćwiczenia dla dzieci na płaskostopie powinny być dostosowane do wieku dziecka. Na szczęście wiele ćwiczeń wykonywanych w domu jest na tyle nieskomplikowanych, że bez problemu poradzą sobie z nimi nawet maluchy w wieku 5-6 lat. Jeśli masz wątpliwości, czy jakieś ćwiczenie jest odpowiednie dla Twojej pociechy, zasięgnij porady fizjoterapeuty.
Niezależnie od wieku dziecka należy wprowadzić do codziennej rutyny dawkę aktywności fizycznej. Zachęcaj swoją pociechę do zabaw ruchowych dla dzieci, by rozwijające się stopy miały jak najwięcej okazji do zbawiennego ruchu.
Przykładowe ćwiczenia na płaskostopie u dzieci
Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci w domu powinny być łatwe do wykonania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja pociecha wykonuje je prawidłowo, zaś dziecko nie zniechęci się skomplikowanymi zadaniami.
Płaskostopie – ćwiczenia dla dzieci:
- chwytanie stopami ręcznika, ściereczki lub innego kawałka materiału;
- turlanie stopą niewielkiej piłki np. tenisowej po podłodze; można również zaopatrzyć się w specjalną piłkę z niewielkimi wypustkami, która jeszcze lepiej wymasuje stopy i poprawi ich ukrwienie;
- chodzenie tylko na palcach i tylko na piętach;
- chodzenie boso po zróżnicowanym podłożu: trawie, piasku czy kamyczkach – doskonałe ćwiczenie do wykonywania latem;
- rysowanie stopami – może być świetną zabawą, zwłaszcza jeśli do ćwiczenia dołączą inni członkowie rodziny;
- rzucanie piłki za pomocą stóp – do rodzica lub wyznaczonego koszyka z zabawkami.
To tylko przykładowe ćwiczenia na płaskostopie u dzieci. O dodatkowe pomysły możesz zapytać ortopedę lub fizjoterapeutę.
Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci w domu – czy to wystarczy?
Samodzielne ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci wykonywane w domu stanowią ważny element terapii platfusa. Jeśli jednak podejrzewasz u swojego dziecka płaskostopie, pierwszy etapem działania powinna być wizyta u ortopedy.
Lekarz zbada stopy dziecka, jeśli rzeczywiście występuje płaskostopie, określi jego rodzaj i zaleci konkretne ćwiczenia. Może zalecić również fizjoterapię.
Doświadczony fizjoterapeuta będzie pracować ze stopami dziecka podczas wizyt w gabinecie oraz zleci ćwiczenia na platfusa adekwatne do stopnia zaawansowania płaskostopia oraz jego rodzaju.
Nie wolno bagatelizować problemu, jakim jest płaskostopie u dziecka, ponieważ może ono doprowadzić do bolesnych problemów w przyszłości. Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci wykonywane regularnie w domu i gabinecie fizjoterapeutycznym sprawią, że łuki w stopach wrócą do pierwotnej pozycji, a stopy odzyskają swoją zdrową formę.